Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури – ЮНЕСКО


  

Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури – ЮНЕСКО

 

Організація Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) ‑ міжнародна організація, спеціалізована установа Організації Об’єднаних Націй, яка сприяє ліквідації неписьменності, підготовці національних кадрів, розвиткові національної культури, охороні пам’яток культури тощо.

 

Організація була створена 16 листопада 1945 року. Штаб-квартира знаходиться у м. Париж (Французька Республіка).

 

 

Україна є членом ЮНЕСКО з 12 травня 1954 року. Постійне представництво нашої держави при ЮНЕСКО функціонує з грудня 1962 року у Парижі. Координацію діяльності національних інституцій, яка пов'язана з участю України в ЮНЕСКО, здійснює Національна Комісія у справах ЮНЕСКО, створена при Міністерстві закордонних справ України (діє з 1956 року).

За 58 років співпраці з Організацією Україна накопичила значний досвід багатостороннього міжнародного співробітництва. На сьогоднішній день наша держава є членом 15 міжнародних конвенцій та рекомендацій ЮНЕСКО.

 

Нормативно-правова база в частині компетенції Мінкультури:


- Конвенція про охорону культурних цінностей на випадок збройного конфлікту та Протоколу до неї (1954 р.);

 

- Конвенція про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини (1972 р.);

 

- Конвенція про збереження нематеріальної культурної спадщини (2003 р.);

 

- Конвенція про охорону та заохочення розмаїття форм культурного самовираження (2005 р.).

 

Конвенція про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини:


Неабияке значення має внесення історико-архітектурних об'єктів України до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Так, станом на 2014 рік Україна у Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО представлена наступними культурними та природними об’єктами:

 

- «Київ: Собор Святої Софії та прилеглі монастирські споруди, Києво-Печерська Лавра» (внесено до Списку 1990 року);

- «Ансамбль історичного центру м. Львів» (внесено до Списку 1998 року);

- «Геодезична дуга Струве» (внесено до Списку 2005 року, транскордонний геодезичний об’єкт «Дуга Струве» було номіновано від 10 європейських країн: Норвегії, Швеції, Фінляндії, Росії, Естонії, Латвії, Литви, Білорусі, Молдови та України. 4 геодезичні пункти «Дуги Струве» знаходяться на території України – «Баранівка», «Катеринівка», «Фельштин» (Хмельницька область) та «Старонекрасівка» (Одеська область);

- «Букові праліси Карпат та древні букові ліси Німеччини» (внесено до Списку 2007 року, транскордонний українсько-словацько-німецький об’єкт);

- «Резиденція Буковинських та Далматинських митрополитів» (нині - Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича) (внесено до Списку 2011 року);

- «Давнє місто Херсонес Таврійський та його хора (5 ст. до н.е. – 14 ст. н.е.)» (внесено до Списку 2013 року);

- «Дерев’яні церкви Карпатського регіону Польщі та України» (внесено до Списку 2013 року, транскордонний серійний українсько-польський об’єкт).

Один об’єкт - Собор Святої Софії у Києві та Києво-Печерська лавра - визнаний шедевром творчого людського генія (критерій і).

 

Конвенція про збереження нематеріальної культурної спадщини:


Нематеріальна культурна спадщина включає в себе шедеври усної народної творчості, серед яких — фольклор, виконавське мистецтво, народні традиції та обряди.

В ході 8-ї сесії Міжурядового комітету Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО (2-7 грудня 2013 року), було ухвалено рішення включити до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО першу українську номінацію – «Петриківський розпис – українське декоративно-орнаментальне малярство XIX-XXI ст.».

Репрезентативний список є інструментом, покликаним забезпечити більшу наочність нематеріальної спадщини в цілому і визнати традиції та досвід відповідних громад, які відображають їх унікальність та культурне розмаїття.

Мінкультури продовжує готувати номінаційні досьє для подання унікальних об’єктів нематеріальної культурної спадщини до Списку. Адже наша країна, багата неповторними козацькими звичаями, традиціями, іграми, танцями та вміннями: майстерне володіння батогом, шаблею, списом, акробатичні вправи на коні, якими володіли козаки у XV-XVIII ст., українські народні майстри володіють неповторним ремеслом:  – косівська кераміка (Карпатський регіон, XVI – XXI cт.), опішнянська кераміка (Полтавська область), кролевецькі ткані рушники (Сумська область), писанкарство тощо.

 

Конвенція про охорону та заохочення розмаїття форм культурного самовираження:


20 січня 2010 року Верховна Рада України ратифікувала Конвенцію ЮНЕСКО про охорону та заохочення розмаїття форм культурного самовираження.

 

З метою ефективного впровадження положень Конвенції на теренах України Міністерство культури України вжило наступних заходів:

- Вироблено механізм для щорічної сплати добровільного внеску до Міжнародного фонду культурного розмаїття (МФКР заснований відповідно до ст.18 Конвенції). Завдяки цьому, починаючи з 2012 року Міністерство культури України сплачує добровільний внесок, сплата якого надає можливість Україні (громадському та державному сектору) брати участь у конкурсі на фінансування проектів МФКР (максимальна сума фінансування  - 100 тис. дол. США) та на допомогу з підготовки проектів (максимальна сума фінансування – 10 тис. дол. США). Традиційно конкурс проводиться щороку в травні-червні;

- розроблено План заходів з імплементації положень Конвенції ЮНЕСКО про охорону та заохочення розмаїття форм культурного самовираження на 2013-2014 роки (доручення Кабінету Міністрів України від 12.07.2013 № 21004/4/1-13). До підготовки вищезгаданого Плану були залучені структурні підрозділи у сфері культури, національностей та релігій обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій спільно з зацікавленими центральними органами виконавчої влади;

- підготовлено перший чотирирічний звіт про заходи, яких вжито для охорони та заохочення розмаїття форм культурного самовираження на території України та на міжнародному рівні. До підготовки зазначеного документу були долучені структурні підрозділи у сфері культури обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій та Український центр культурних досліджень. Звіт був позитивно схвалений членами Міжурядового Комітету з питань охорони та заохочення розмаїття культурного самовираження, зокрема, в додатку ІІІ «Інноваційні приклади» резолюції 7 п. 2 «Інтеграція культури в сталий розвиток» 8-ї сесії Міжурядового комітету з охорони та заохочення форм культурного самовираження (9-11 грудня 2014 року) зазначено наступне:

 

«Міста в Україні включають культуру до своїх стратегій розвитку. Визнання ролі значення культури в розвитку відбулося не тільки на національному, але й на муніципальному рівні в Україні. Львів та Вінниця розробили власні стратегії розвитку, в яких культура відіграє важливу роль. Ці стратегії є заснованими на потребах та орієнтованими на попит. Наприклад, у стратегічному документі Вінниці зазначається, що метою є «розвиненість структури культури та розмаїття культурного життя», яка, в свою чергу, створює середовище, яке «виробляє інноваційні та креативні ідеї».

 

Луганськ розробив культурне мапування, дослідивши культурні простір та ресурси. Проект зміцнив діалог та партнерство між культурними операторами міста, креативною спільнотою та владою. 

 

Той факт, що міста України, країни, яка наразі стикається з багатьма труднощами, надають в своїх планах розвитку пріоритет саме культурі, є надихаючим прикладом для інших.» 

 

 

Детальніше: www.unesco.org

 

 

З питань, пов’язаних з Конвенцією про охорону  культурних цінностей на випадок збройного конфлікту та Протоколу до неї, та з Конвенцією про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини, будь ласка, звертайтесь до Управління охорони нерухомої культурної спадщини  тел. (044) 254-42-79

spadschyna@ukr.net

 

З питань, пов’язаних з Конвенцією про збереження  нематеріальної культурної спадщини, будь ласка, звертайтесь до Управління бібліотек, читання  та регіональної політики тел. (044) 234-15-36

kruk@mincult.gov.ua

 

З питань, пов’язаних з Конвенцією про охорону та заохочення  розмаїття форм культурного самовираження, будь ласка, звертайтесь до Управління міжнародного співробітництва тел. (044) 234-41-93

strashnenko@mincult.gov.ua


 
 


03150, м.Київ, вул. Петропавлiвська, 15
тел. +380 44 468-0192    факс +380 44 468-0192
E-mail : ndipod@topnet.ua
При використанні матеріалів сайту посилання на http://www.bdcs.org.ua обов'язкове.
© НВП "Гіперон", Київ, 2012-2105, Д.Гірник, Л.Савостіна, А.Неминуща
Служба технічної підтримки сайту: НВП "Гіперон".